Forum Discuţii juridice Traduceri Primii paºi ai traducãtorului autorizat
Discuție deschisă în Traduceri

Primii paºi ai traducãtorului autorizat

As avea o nelamurire.. Vreau sa depun dosar pt obtinerea autorizatiei de traducator, insa nu vreau sa ma apuc acum de traduceri. Se poate ca dupa ce obtin atorizatia sa nu ma duc direct la Adm. Financiara, ci sa aman tot acest demers pt atunci cand ma voi decide sa incep sa fac traduceri? Peste 2 ani de exemplu?Adica, mai este valabil daca ma prezint peste 2 ani dupa obtinerea autorizatiei, de ex., la Tribunal, la Adm. Financiara, imi fac atunci stampila, si toate cele ce urmeaza? Sau tb imediat dupa obtinerea autorizatiei?
Desigur, autorizatia emisa este valabila permanent. Obtinerea autorizatiei de traducator nu conditioneaza inregistrarea la administratia financiara, ci doar inregistrarea in termen de 60 de zile la tribunalul in raza caruia domiciliezi.
Insa este utila inregistrarea la fisc pentru ca odata inregistrat ca traducator in baza de date a Ministerului Justitiei, exista posibilitatea de a fi chemat din oficiu in instanta sau la organele de urmarire penala si atunci evident ca va trebui sa emiti factura pentru serviciile prestate.
Din cate stiu eu, autorizatia de traducator se retrage doar in cazul in care ai fost chemat din oficiu de catre organele de urmarire penala si nu te-ai prezentat de 2 ori.
O alta varianta (desi pare oarecum ciudata) este sa te inregistrezi la financiar dupa obtinerea autorizatiei si apoi sa suspenzi activitatea... asta ca sa eviti impunerea.
ContSters24933, utilizator
Mersi mult pt raspuns :D
Cu placere! :D
Autorizatia mea a fost eliberata pe data de 25.11.2009, dar abia astazi 05.02.2010 am ajuns in posesia ei (s-a tot plimbat intre minister si posta....nu stiu...). Sa inteleg ca trebuie sa ajung la tribunal pana pe 25.02.2010? Pot merge la tribunal inainte sa ma duc la administratia financiara? Este suficient sa ma prezint acolo cu autorizatia si stampila? Si inca o problema... nu am reusit sa gasesc exact la care tribunal trebuie sa ajung daca domiciliul meu este in sectorul 1 (str. C.A Rosetti). Ma poate ajuta cineva cu o adresa? Multumesc.
Da, ar fi bine sa mergi pana expira cele 60 de zile de la eliberarea autorizatiei.
Triunalul Bucuresti este cel de pe Bulevardul Unirii. La etajul 1 este biroul (nu mai retin numarul biroului) unde trebuie sa mergi cu autorizatia, copie după aceasta, copie buletin şi stampila daca o ai facuta. Vei semna o declaratie si dupa 1 - 2 zile ti se va elibera o adeverinta cu care mergi la biroul de contabilitate (cateva etaje mai sus - etaj 5 cred) unde ti se va intocmi un contract prin care se stipuleaza ca esti autorizata sa traduci pentru tribunale si judecatorii atunci cand iti sunt solicitate serviciile. Trebuie sa fii inscrisa la administratia financiara pentru a putea emite factura pentru serviciile prestate atat pentru tribunal cat si pentru alte institutii (persoane fizice, firme sau notariate).
Daca vei cauta cu atentie in acest site, vei gasi si alte date importante pentru desfasurarea activitatatii de traducator.
De exemplu urmatorul link contine informatii importante: www.avocatnet.ro/content/for...
Mult succes :luck:
Laura Ciobeica